čtvrtek 4. července 2013

Nižní Novgorod


 Nižní Novgorod je s populací 1,5 milionu obyvatel páté největší město Ruska. Leží na soutoku dvou velkých řek Aky a Volhy necelých 500km na východ od Moskvy.  Мěsto bylo založeno v roce 1221 knížetem Jurijem II. 

soutok řek Aky (vlevo) a Volhy (vpravo)


A proč vlastně název Nižní Novgorod? Novgorod znamená v překladu „nové město.“ Jelikož už v té době jeden Novgorod existoval (cca 200km od současného Petrohradu), dostal přívlastek Nižní (protože leží nižněji) …..nic světoborného. Ostatně Rusové ani Kazaši nejsou moc kreativní, aspoň co se týká pojmenování měst (viz příspěvek o Astaně). 

V 18 století se Nižní Novgorod stal významným obchodním centrem. Po řece Volze se sem sjížděli obchodníci z celé oblasti, aby nabízeli své zboží na Nižegorodském jarmarku.  V roce 1932 bylo město přejmenováno na Gorki, podle svého slavného rodáka, spisovatele Maxima Gorkého. Pojmenování měst podle slavných osobností bylo v Rusko celkem oblíbené (viz Stalingrad, Leningrad, Puškino). Po rozpadu SSSR v roce 1991 bylo město přejmenováno  zpět na Nižní Novgorod. 

Na pravém břehu Volhy ve svahu byl v letech 1501-1515 pod vedením stavitele Petra Vlacha vybudován Nižegorodský kreml. Kreml (s malým „k“) je označení pro hrad, proto můžete v Rusku najít kremlů několik (Kazaň, Novgorod) . Pouze ten v Moskvě je Kreml s velkým „K.“  Nižegorodský kreml sehrál důležitou roli v polovině 16. století, kdy město čelilo útokům Tatarů. V současné době v něm najdete různé administrativní budovy a věčný oheň, ke kterému chodí lidé uctívat památku padlých vojáků.

Nižegorodský kreml
Před kremlem můžete najít hlavní náměstí pojmenované po slavém kupci Kuzmu Mininovi, který se v roce 1612 společně s Dmitriem Požárským zasloužil o vyhnání Poláků z Moskvy. Socha obou hrdinů je umístěna, jak v Moskvě na Rudém náměstí , tak i v Nižním Novgorodě na Vánoční ulici.  Další významnou osobností Nižegorodské oblasti je Valerij Čkalov, zkušební letec a hrdina SSSR, po němž je pojmenované schodiště spojující Mininovo náměstí s nábřežním řeky Volhy. 

Centrem města je Velká Pokrovka, asi 2 km dlouhá pěší zóna spojující kreml s náměstím Maxima Gorkého. Pořádají se zde různé kulturní akce, vystupují zde pouliční umělci, prodavači nabízí suvenýry a hlavně je zde mnoho zajímavých soch, třeba socha kozy nebo dámyhledící do zrcadla.

sochy na Pokrovce
Ve městě je také spousta pravoslavných kostelů a chrámů. Většina z nich pochází ze 17. století. Mezi nejznámnější patří chrám Aleksandra Něvského, zajímavý svou žlutou fasádou, ležící ve „střelce“ mezi Akou a Volhou, Vánoční kostel na nábřežní a Pečerský klášter Nanebevzetí pocházející ze 14. Století.
 

Pečerský klášter
A nyní něco o dopravě. Po Nižním Novgorodu se dá pohybovat různými způsoby, autobusem, maršutkou, trolejbusem, tramvají, metrem a nebo svým vlastním autem. Stejně jako v Kazachstánu zde neexistují jízdní řády, takže čekáte na zastávce a buď něco pojede nebo ne. To je poněkud nepříjemné, zvlášť v zimě, kdy se teplota pohybuje okolo -20°C a tramvaj stále nikde. Ani lístky v předprodeji se zde koupit nedají, platí se u konduktora (něco jako průvodčí) během jízdy. Některé maršutky nemají konduktora, a tak řidič zvládá za jízdy vybírat peníze, trhat lístky, řadit, kouřit, občas i telefonovat a hlavně nadávat na ostatní řidiče. Cesta metrem a tramvají vás výjde na 16 rublů, autobusem a maršrutkou o 4 ruble dráž. Jsou zde 2 linie metra, z toho ta druhá má asi jenom 4 zastávky. Metrem překvapivě moc lidí nejezdí. Většina lidí upřednostňuje jízdu autem,  ikdyž já osobně si nemyslím, že je to rychlejší než MHD. Cesta do práce nám díky dopravní zácpě trvala 1-1,5 hodiny. 
Za zmínku stojí ještě kabinková lanovka přes řeku Volhu spojující Nižní Novgorod s městem Bor. Celkově je ve měste pouze 6 mostů, z toho 5 z nich přes řeku Aku a pouze jeden vedoucí přes Volhu.

maršrutky
Celkově se mi Nižní Novgorod hodně líbil. V zimě vypadal sice velmi ponuře, ale na jaře jako by se mávnutím kouzelného proutku vše změnilo. Celé město se zazelenalo, všude se vysázely květiny, na stráni rostly petrklíče….prostě nádhera. 
pohled na historickou část Nižního Novgorodu z Kanavského mostu

A jak by se Nižní Novgorod líbil vám?

více foto najdete ZDE

Žádné komentáře:

Okomentovat